top of page

סיפורה של הספינה המופלאה בעלת שמונת המפרשים, שמתהדרת בהיסטוריה מפוארת במיוחד. מהמרוצים, דרך צ'ארלי צ'פלין, ועד למלחמה, לפציעה ולשחזור המסיבי. קפיצה בזמן

 

מאת: גלית חדד

 

מוטיב הזמן מקנה ערך ועומק בתחומים מסוימים, כמו  באומנות ויין שמשביחים עם השנים. עם זאת, בהקשר הימי, ההיגיון אומר ששנים רבות על פני המים לא משפרות את המוניטין של יאכטה. בייחוד לא כזו עם הרבה שעות מנוע. אך כמו בכל תחום, תמיד ישנם יוצאים מן הכלל.

ה-INVADER היא מפרשית באורך חמישים מטרים, עם עבר מפואר של מעל למאה שנות הפלגה טרנס אטלנטיות. בהחלט ערך עתיק יומין. לאחר שחזור של מעל לשלוש שנים, שהקנה לה חיים חדשים לגמרי, ספינה זו מהווה ללא ספק אייטם מרגש.

במרכז אזור העגינה של הסופר יאכטס, באחת מהמרינות הממוסחרות של איטליה, עוגנת לה המפרשית הקלאסית הזו , נתלשה ממציאות אחרת...  את התורן שלה, המתנשא לגובה של 41 מטרים, ניתן לזהות כבר מרחוק. ככל שמתקרבים אליה מרגישים כאילו הלכנו אחורה בזמן, החוויה היא ממש כמו לעמוד אל מול ספינת רפאים.

 

 

צ'ארלי צ'פלין על הסיפון

הINVADER- הושקה  בתחילת המאה העשרים, בחודש יולי 1905. כבר אז החלו בעליה בהכנות למרוץ סירות שהתקיים בשנה לאחר מכן, כשמטרתם להגיע לטופ קלאס במועדון היאכטות בניו יורק דאז. לאחר שלא הצליחה להגיע למקום הראשון, איבדו בעליה עניין במפרשית כצעצוע למרוצים.

בשנת 1919 עברה הבעלות לג'ון ברנסון, שהשיט אותה לתעלת פנמה ושם התחילו ימי תהילתה והוחזר לה את כבודה האבוד כיאכטת מרוצים מקצועית. ב-1926 עברה הבעלות לדילר דון לי,  שהפליג בה בשיט תחרותי בסאן פדרו,לא לפני ששדרג אותה במיוחד, והחליף את מפרשיה בחדשים, מקצועיים. בהפלגה זו השיגה הINVADER- שיא שלא נשבר עד שנת 1977. הדילר צבר בעזרתה לא מעט מוניטין, עד שהעבירה הלאה לבעלים הבאים והמפורסמים שלה.

ב-1930 עברה המפרשית לבעלות נשיא חברתUNITED ARTISTS -  ג'וזף שנק,  אז החלה הקריירה הקולנועית שלה, שכללה בין השאר כיכוב בסרטים בהם שיחקו צ'ארלי צ'פלין, וילאם הרט ועוד...

מר שנק לא היה מעוניין בה להפלגות מרוצים, אלא הסב אותה למעין מועדון יאכטות צף והרבה לבלות בה בסופי שבוע. הסרט בה התפרסמה לראשונה היה "ההפלגה של מר רובינסון" שצולם בטהיטי בשנת 1932.

בשנת 1941 היא גויסה בעקבות מלחמת העולם השנייה, כמו הרבה כלי שיט גדולים, לצבא האמריקני. במלחמה ואחריה היא עברה תלאות קשות ואפילו שריפות שכילו את פנים הסירה.

עד היום לא ברור כיצד חשבו שהסקונר האלגנטית תהיה מסוגלת לתקוף צוללות יפניות. הנזק שנגרם היה מאסיבי ונדרשה השקעה של זמן וכסף כדי להחזירה למצב סביר.

מכאן התגלגלה ה -  INVADER בין נמלים שונים, כאשר בנוסף, השתלטו עליה הומלסים רבים ושודדים. בשנת 1984 הוחזר לה רגע של תהילה קט, בזמן ששימשה בסאן דייגו להפלגות מעבר בנמל , גילה אותה דניס קונר כאשר השתמש בה כסירת טנדר ב AMERICANS CUP MATCH עם ניו זילנד. ב1990 חצה איתה את תעלת פנמה בחיפוש אחרי עבודת צ'רטרים בקראיבים, מטרה זו לא צלחה מכיוון שמצבה הטכני לא אפשר זאת.

מכאן, המשך הסיפור הולך ומשתפר כאשר בשנת 2000 נקנתה הINVADER- ע"י הבעלים הנוכחי שלה. כשראה אותה לראשונה התאכזב לגמרי ממצבה הרעוע, ללא חלקי פנים וחילוף. לאחר שזיהה את הפוטנציאל שלה, החליט להשקיע בה כראוי ושיפץ אותה בעזרת קפטן ג'וליאם. הקפטן טיפל בה במשך השיפוץ שארך שלוש שנים, בעזרת מאה אנשי מקצוע, עד שהביאוה למצב בו היא מצויה היום.

בתהליך השיפוץ הנרחב התקינו בה חרטומן כדי להקל על הגישה לרציף. כמו כן, שודרג חדר המנועים והוסב למציאות מודרנית התואמת את דרישות ההפלגה של שנות ה2000. בסמוך לחדר המנועים ממוקם אזור ניווט המצויד באלקטרוניקה מודרנית, שמוסתר ע"י כיסויי עץ כדי לשמור על התחושה המקורית בסירה. על אף גודלה, היא מונעת ע"י מנוע אחד המוביל לציר מרכזי בכלי השיט.

מבנה היאכטה הינו קלאסי, עם שמונה מפרשים. סה"כ ישנם שבעה עשרSPARS  אשר שעונים על שני תרנים העשויים מעץ אלון. אורכו של ה-BOOM הראשי הינו 26 מטרים ומשקלו שלושה טון. הקפטן מספר שכדי להשיט אותה בצורה האופטימאלית, נדרשים כשלושים אנשי צוות. רישומי הלוג שלה שהחלו משנת 1926, אכן מוכיחים זאת.

בהפלגות בשנים האחרונות העדיף הקפטן לצאת לים עם צוות מצומצם ולא להשתמש בכל המפרשים. נראה כי אין צורך בהם, בהפלגות צ'רטרים קצרות לאורך הריביירה.

 

LAYOUT

בירידה מגרם מדרגות עץ אנו מגיעים למרכז הסירה, בו מתגלה חדר אירוח בסגנון צרפתי, בגוונים של עץ מהגוני וריפודים אדומים המקנים אוירה חמימה. לליטוש האווירה אובזרה הINVADER- בפרקט עץ מסוגנן. מכיוון שריהוט הפנים שלה נשרף כליל, הושקעו במהלך השחזור זמן ומחשבה רבים, כיצד לשמור על האופי שלה מצד אחד, אך בעיצוב קליל יותר ומודרני מהצד השני. בסלון ישנה פינת ישיבה מרווחת בצורת ח' עם שולחן מול בר עם כסאות גבוהים. בהמשך הצעידה לעבר החרטום ישנו מטבח מצויד היטב בכל המכשור הנדרש, פינת ישיבה וקבינות מרווחות ביותר לצוותים, בגוונים שונים המבדילים את מגורי הצוות משאר אזורי האירוח ביאכטה.

במורד המסדרון לכיוון הירכתים ממוקמות שתי קבינות יפיפיות, אשר בכל אחת מהן ישנן שתי מיטות יחיד מעוצבות, עם שידות תואמות ונורות קריאה בציפוי מוזהב התואם את שאר חלקי הפרזול ביאכטה.

בהמשך נמצאת קבינת יום פתוחה לרווחה עבור אורחים, עם שתי מיטות נוספות לצד פינת ישיבה להרגעות.

הרצפה מחופה בפרקט עץ בגוונים מהגונים, שתואמים את גווני העץ בריהוט.

בשונה מפנים הסירה, הסיפון שוחזר כך שהוא נראה בדיוק כמו בעבר. לאחר לימוד מדויק של השרטוטים והתמונות, התרנים והמפרשים תוכננו כך שיהיו כמה שיותר דומים למקור.

לכל המעוניין בחוויה רומנטית בלתי נשכחת, עדיין נותרו שבועות פנויים לצ'רטרים לעונה הקרובה...

 

לתגובות: Gala@yacht-boutique.com

 

ה- INVADER מפליגה שוב

כרטיס ביקור:

 

Builder: Lawley & Sons, Boston 1905

Designer: Albert Stanton Chesebrough

Interior design: Anna Signoroni

Classifications: RINA

 

Refited: 2001-2003

L.O.A: 49.3 M

L.O.D: 41.62M

L.W.L: 29.72M

BEAM: 7.88M

Draftt: 4.35 m

Displacement: 214 tons

Sail Area: 1024 sqm

Hydraulic and piping: A R  Naval, La spezia

Engine: CAT 700 HP

Fuel capacity: 16,280 in 4 tanks

Fresh water: 3,600 in 2 tanks.

 

Sailing yacht - INVADER
Sailing yacht - INVADER
Sailing yacht - INVADER
Sailing yacht - INVADER
0007.jpg
Sailing yacht - INVADER
Sailing yacht - INVADER
Sailing yacht - INVADER
Sailing yacht - INVADER
Sailing yacht - INVADER
Sailing yacht - INVADER
Sailing yacht - INVADER
Sailing yacht - INVADER
Sailing yacht - INVADER
Sailing yacht - INVADER
Sailing yacht - INVADER
Sailing yacht - INVADER
bottom of page